YAZAR HAKKINDA

ÖZGÜN YILMAZOK

Sanata Başla!’nın yaratıcısı Özgün Yılmazok, çocukluk yıllarından beri resim sanatı ve sanat tarihi ile yakından ilgilidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu olan Özgün Yılmazok, mühendislik kariyerine ek olarak, resim ve sanat tarihine dair tutkusunu çeşitli yöntemlerle canlı tutmuştur.

2007-2009 yılları arasında Ankara’da ressam Vahid Talib’in atölyesinde aktif olarak resim yapan Yılmazok, sanat tarihi ile ilgili uzun süredir yürüttüğü çalışmalar, topladığı kaynak arşivi ve Avrupa içinde gerçekleştirdiği müze gezileri sonucunda kapsamlı bir sanat birikimi oluşturmuştur.

Yılmazok, 2012 yılında bir blog olarak yayınlamaya başladığı Sanata Başla!’da sanatın farklı dönemlerinden eserleri tarzları, dönem özellikleri ve içerdikleri semboller çerçevesinde incelemekte ve kendi yazdığı metinlerle bu incelemeleri sanata yeni başlayan ilgililerle paylaşmaktadır. Sanata Başla! Ocak 2022 itibarı ile sanat tarihinin 600 yılı (1350-1960) kapsayan 5 ayrı döneminden toplamda 280’den fazla eserin analizini barındırmaktadır.

2015’te Sanata Başla! projesini bir adım öteye taşıyan Yılmazok, Sanata Başla! Resim Analizi Atölyeleri’ni Ankara’da sanatseverlere sunmuştur. İki yıl boyunca Ankara’da “Rönesans”, “Barok-Rokoko” ve “18-19. Yüzyıl Sanat Akımları” isimli üç ayrı atölyeyi birçok kez tekrarlayarak sanat tarihi ve resim analizine ilgili seyircilerle buluşmuştur. Atölyeler Sanata Başla!’daki kapsamlı içerik ve resim analizlerinin ötesinde, sanat dönem ve akımlarını seyircilere teknik özellikleri ve birbirinden farklı ile açıklamak ve katılımcılarda temel düzeyde sanat tarihi bilgisi oluşturmak üzerine kuruludur.

2017 başında Göteborg’a taşınan Yılmazok, sanat tarihi ve resim analizi üzerine yeni projelerinin çalışmalarını orada sürdürmekte ve hem Göteborg’da canlı İngilizce atölyeler yapmaya, hem de çevrimiçi platformda “Online” Türkçe atölyeleri Türkiye’deki sanatseverlere sunmaya devam etmektedir.

error: Icerik kopyalanamaz!