NEREDEN BAŞLAMALI

Merhaba,

Sanata Başla! resim ile ilgilenmeye yeni başlayan veya temel düzeyde bilgiye sahip olup, daha yüksek bir farkındalık seviyesine erişmek isteyen sanat meraklıları için düzenlenmiş bir sitedir. Sanata Başla!’nın hedefi sanatın aslında düşünüldüğü kadar karmaşık olmadığını ve derin deneyim ve bilgi gerekmeksizin keyif alınabilecek bir konuya dönüşebildiğini göstermektir. Tamamen başlangıç düzeyindeki kişilere hitap etmeyi hedefleyen Sanata Başla! takipçilerinden sanata dair bilgi birikimi değil, yalnızca öğrenmeye dair ilgi beklemektedir.

Sanata Başla!’da yer alan eserler içerdikleri temel semboller, hikayeleri, tarzları, dönemleri ve ressamları dikkate alınarak analiz edilmiştir. Eser analizleri sanata yeni başlayan kullanıcıların herhangi bir ek bilgiye ihtiyaç duymadan okuyup öğrenebilecekleri bir düzen içinde sunulmuş olup, ileri seviyede teknik ve tarihi bilgi içermemektedir. Bu kolaylaştırılmış yöntem ile takipçilerin hakkında hiçbir şey bilmedikleri bir resmi analizini okuyarak değerlendirebilmeleri sağlanır. Takipçilerin karşılarına çıkan eserleri incelediklerinde dönemini, tarzını ve sembollerini kendi kendine anlar haline gelmesini ve daha fazla bilgi edinmeye yönelmesini sağlamak sitenin ana amacıdır.

Sanata Başla! eserleri bir kronolojik düzene bağlı kalmadan sırasız bir yöntemle işler. Dolayısıyla Sanata Başla!’yı kademeli bir “sanat tarihi dersi” yerine bir “resim analizi platformu” olarak değerlendirmek daha faydalı olacaktır. Fakat, Sanata Başla!’nın farklı dönemlerden derlenmiş zengin içeriği sayesinde bir nevi sanat tarihi kaynağı olarak da kullanılabilmesi mümkündür. Takipçiler belirli bir düzen izlediklerinde kapsamlı bir içeriğe ulaşabilirler. Aşağıdaki açıklamaları takip etmek söz konusu sanat tarihi içeriğine doğru yoldan ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu açıklamalar sitenin etkin biçimde kullanılmasını da sağlar. Dolayısıyla sitede dolaşmadan önce bu içeriğe göz atmanızı öneririm.

Sanata başlamak adına attığınız bu ilk adım için çok teşekkür ederim.

Özgün Yılmazok

 

BAŞLIK MENÜSÜ

En üst seviyede yer alan bordo renkli bu menüde Sanata Başla!’nın Facebook, Twitter ve Instagram sayfaları ve e-posta iletme bağlantısı ve bir site içi “Arama” seçeneği bulunmaktadır.

ANA MENÜ ÜST SATIR

Ana Menü’nün üst satırında site ile ilgili temel bilgiler bulunmaktadır.

Başla!: Sanata Başla!’yı kullanmaya nasıl başlayacağınızı açıklayan bilgiler içerir. (Şu anda içinde bulunduğunuz menü ögesi)

Atölyeler: Sanata Başla!’nın yazarı Özgün Yılmazok’un Ankara’da yapmış olduğu Sanata Başla! Resim Analizi Atölyeleri hakkında bilgi verir.

Yazar Hakkında: Sanata Başla!’nın yazarı Özgün Yılmazok hakkında bilgi verir.

Ressamlar & Müzeler: Eserleri ressamları ve bulundukları müzelere göre filtreleyerek görüntüleyebilirsiniz. Ressamlar ve Müzeler başlıklarının üzerine geldiğinizde içerik görüntülenir. Eser analizlerinde daha çok kullanılmış müze ve ressam isimleri daha büyük olarak görünür.

İletişim: Sanata Başla!’ya üye olmak ve mesaj göndermek için bağlantılar sunar.

Üyelik: Sanata Başla!’ya üye olabilmenizi sağlar. Üye olarak sitedeki yeni yayınlardan veya duyurulardan e-posta yolu ile haberdar olabilirsiniz. Üye olabilmek için isim ve e-posta adresinizi belirtmeniz ve adresinize gelecek e-postadaki doğrulama bağlantısına tıklamanız gerekir.

Mesaj Gönder: Sanata Başla!’ya iletmek üzere önerilerinizi, yorumlarınızı veya sorularınızı paylaşabileceğiniz bir mesaj gönderme seçeneği sunar.

ANA MENÜ ALT SATIR

Ana Menü’nün alt satırında sitenin temel aldığı beş dönemin isimleri görülür. Sanat tarihinin 600 yıllık bir kısmını (yaklaşık 1350-1650) kapsayan beş ayrı dönem aşağıdaki yaklaşık tarih aralıklarında yer almaktadır:

Rönesans (1350-1600)
Barok (1600-1700)
18. Yüzyıl (1700-1800)
19. Yüzyıl (1800-1900)
Modernizm (1900-1950)

Menüdeki dönemlere tıkladığınızda bu dönemler içine dahil olan eser analizlerinin filtrelenir. Bu yöntemle herhangi bir dönemden tüm eserleri bir arada görebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bir görünüm için menüdeki dönemlerin üzerine geldiğinizde yeni bir alt menü açılır ve dönemdeki alt gruplar/akımlar görüntülenir. Her bir alt menü ögesine tıklayarak o alt grup/akım’a ait eserleri filtrelenmiş olarak görüntüleyebilirsiniz. Alt menüleri sırası ile inceleyip dönem dönem ilerleyerek sanat tarihi içinde eserlerin, akımların, tarzların nasıl değiştini daha kolayca anlayabileceğinizi ve kapsamlı bir sanat tarihi birikimine sahip olacağınızı düşünüyorum. Bir filtreleme işlemi yaptıktan sonra en eski yayından başlayarak ileri doğru analizleri okumanız daha faydalı olacaktır. Nitekim, eski yayınlardan başlayarak ilerlemek verilen referansları daha kolay anlamanızı sağlar.

Dil Seçimi (English): Siteyi Türkçe dışında İngilizce içeriği ile de görüntüleyebilirsiniz (zaman içinde aktif hale gelecektir).

GÖVDE

Sitenin temel içeriği orta kısımdaki gövdede yer almaktadır. Ana Menü’nün hemen altında göreceğiniz slayt akışında son yayınlanan birkaç esere ulaşabilirsiniz. Slayt akışının hemen altında son yayınlanan eserler birbirini takip eder şekilde görüntülenmektedir. Eserlerin resimlerine tıklayarak içeriklerine ulaşabilirsiniz. Eserlerin bulunduğu bloğun sonunda daha sonraki sayfalara erişmenizi sağlayacak bir sayfa sayacı da bulunmaktadır. Mobil versiyonda (cep telefonu ve tablet) eserlerin üzerine tikladiktan sonra isimleri görünecektir.

DÖNEM FİLTRESİ

Eserlerin bulunduğu bloğun hemen altında bulunan “Dönem Filtresi” tıpkı Ana Menü’de olduğu gibi dönem bazında eserleri filtrelemenizi sağlayacaktır. “Genel” başlıklı filtre Sanata Başla!’nın her yeni yaşında yayınlanmış takipçilere teşekkür yazılarını içerir.

 

POPÜLER YAYINLAR

Bu bölümde sitenin takipçileri tarafından en çok görüntülenen eserler bir slayt sunusu içinde görülür. Popüler olanlara ilgi duyuyorsanız bu kısmı öncelikli olarak inceleyebilirsiniz. Popüler Yayınlar’ın hemen altında site içeriğini çeşitli sosyal medya ortamlarında paylaşmanızı sağlayacak bağlantıları görebilirsiniz.

ESER ANALİZLERİ

Her bir esere tıkladığınızda eserin analiz sayfası karşınıza çıkar. Eserin başlığının hemen altında yer alan kısım eserin tarihi, dönemi ve yorumlarına dair bilgi içerir. En sağdaki kalp işaretine tıklayarak eserleri beğenebilirsiniz.

Eser analizinin sonunda yer alan resme tıklayarak yeni bir sayfada açabilir ve resme yaklaşarak daha yakından ayrıntılı inceleyebilirsiniz. Resmin altında eserin içeriğine dair etiketleri görebilirsiniz. Bu etiketleri tıklayarak aynı etikete sahip diğer eserleri filtreleyebilirsiniz. Etiketlerin hemen sağında yer alan sosyal medya bağlantıları eser incelemesini Facebook, Twitter, Instagram veya başka sosyal medya kaynaklarında paylaşabilmenizi sağlar.

“Yorum Bırakın” kısmı siz ziyaretçilerin yorumlarını aktarabilecekleri bir platformdur. Yorum bırakabilmek için robot olmadığınızı sisteme belirtmeniz gerekmektedir.

“İlgili Yayınlar” kısmı esere benzer içerik, tarz, dönem, ressam veya temaya sahip başka eserlere ulaşabilmenizi kolaylaştırır.

Site içinde sağ tuşa tıklamak veya içeriği kopyalamak maalesef sınırlanmış durumdadır. Bunun amacı izinsiz içerik kullanımının önüne geçmektir. Anlayış göstereceğinizi umuyorum.

SAYFA ALTLIĞI MENÜLERİ

Sitenin altlık kısmında yer alan menüler farklı işlevler sunar:

Sosyal Medya: Sanata Başla!’nın Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarına yönlendirir. Her bir hesaba ulaştıktan sonra Sanata Başla!’yı bu hesaplardan da takip edebilirsiniz.

Arama: Herhangi bir özel sözcük bazlı arama yapabilmenizi sağlar.

Arşiv: Sitenin 5 yıllık içeriğini ay bazlı olarak görüntülemenizi sağlar.

Üyelik: Sanata Başla!’ya üye olabilmenizi sağlar. İletişim menüsündeki ile tamamen ayni işlevi sunar. (bknz. İletişim menü ögesi)

Mesaj Gönder: Sanata Başla!’ya mesaj göndermenizi sağlar. İletişim menüsündeki ile tamamen ayni işlevi sunar. (bknz. İletişim menü ögesi)

error: Icerik kopyalanamaz!