Blog

SEKİZ YILIN SONUNDA

Sevgili Sanata Başla! Takipçileri,

30 Nisan 2012 günü bir Leonardo da Vinci, bir de Botticelli eseri üzerine iki kısa analiz paylaşarak başladığım bu sanat serüveni bugün itibarı ile sekiz yılını doldurdu. Bu sekiz yılda hem Sanata Başla! hem de ben birçok değişim geçirdik.

Ben bir Rönesans aşığı olarak sanat tarihine atılmıştım. Çocukken resimlerini görerek büyüdüğüm Michelangelo, Leonardo da Vinci, Botticelli ve Masaccio eserlerini gerçek mekanlarında görüp, onlara dair daha çok inceleme, okuma, arşivleme yaptıkça sanat tarihinin bana Rönesans’tan çok daha fazlasını sunacağını anladım. Barok ve Rokoko dönemleriyle devam eden yolculuğum beni 18 ve 19. Yüzyıl Sanat Akımlarına, ardından da Modern döneme taşıdı. Bu birikimle, Rönesans’tan Modernizm sonuna kadar 650 yıllık bir dönemi kapsayan aralıkta en önemli eserleri ve ressamları sizlerle tanıştırmaya çalıştım bu son sekiz yılda.

Sanata Başla! Yalnızca bir internet bilgi platformu olarak değil, aynı zamanda bir ”Resim Analizi Atölyesi” kaynağı olarak da sizlerle buluştu. 2015’ten beri Rönesans, Barok-Rokoko ve 18-19. Yüzyıl Sanat Akımları Atölyeleri Türkçe ve İngilizce olarak toplamda 6 farklı versiyonla Ankara ve Göteborg’da sanat severlere ulaştı.

Ankara’dan taşındığım 2017’den beri Sanata Başla!’nın Türkiye ile bağlarını sağlam tutabilmek için çaba gösteriyorum. Bu süreçte örneğin Ankara’ya kısa süreli seyahatlerimde mini atölye ”Dönem-Akım Analizi” atölyesini 3 kez tekrarlama şansı buldum. Aynı zamanda birkaç ”Canlı Online Atölye” ile 2018’de yine Türk izleyicilerle buluştum.

Sanata Başla!’nın son yılı maalesef eski yıllardaki yoğunlukta resim analizi yazıları yazmaya odaklanabildiğim bir yıl olmadı. Özellikle Göteborg’daki atölyelerim zamanımın büyük kısmını aldığı için Sanata Başla!’nın internet sitesinden çok, daha pratik olan Instagram hesabına zaman ayırabildim. Yine sizleri internet sitesi üzerinden geçtiğimiz yıl içinde 6 yeni eserle buluşturmuş oldum.

En başta Sanata Başla!’nın geçirdiği değişimden söz ederken asıl amacım Sanata Başla!/Start Art’’ın yeni projesinden bahsetmekti aslında. Yazılı ortam benim son derece keyif aldığım bir ortam olmasına rağmen, bu sanat projesinin artık görsel ve işitsel ortama da açılması gerektiğine karar verdim. Bu sebeple bu ay içinde yeni bir video projesi ”5 Dakikalık Sanat!” (veya İngilizce adı ile ”5-Minute Art!”) hem Türkçe, hem İngilizce olarak Youtube ve Instagram üzerinden Sanata Başla! takipçilerinin karşısına çıktı. Şimdilik 10 eserlik bir içerikle tasarladığım bu proje sizleri her hafta sanat tarihinin önemli bir döneminden bir eserle 5 dakikalık bir yolculuğa çıkaracak. Umarım zamanla keyifle takip edilen ve süreklilik arz edecek bir projeye dönüşür.

”5 Dakikalık Sanat” / ”5-Minute Art” videolarına Youtube Kanalı veya Instagram Hesabından ulaşabilirsiniz. Projenin ilgi gördüğünü daha kolayca anlayabilmem için Youtube Kanalı’nı takip ederseniz çok memnun olurum.

Sanata Başla! Youtube Kanalı
Sanata Başla! Instagram Hesabı

Sanata Başla! Önümüzdeki dönemde hem internet sitesinden hem de video ortamından sizlere ulaşmaya devam edecek. Aynı zamanda Ankara için bir yeni mini-atölye (Mitoloji bazlı bir Rönesans-Barok-Rokoko Atölyesi) ve Göteborg için bir yeni İngilizce atölye (Modern Sanat) hazırlıkları içindeyim. Umarım en kısa süre içinde sizlerle canlı platformda bu atölyelerle buluşma şansı bulabilirim.

Bana her zaman sitedeki ”Mesaj Gönder” kısmında ulaşabilir veya yazılar altındaki ”Yorum Ekle” kısmında paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Yakında daha aktif ve etkileşimli soru-cevap yöntemleri (muhtemelen Youtube üzerinden) ile karşınızda olmayı umuyorum.

Sizlerden aldığım mesajlar, takdiriniz, ilginiz ve desteğinizin en güzel göstergesi benim için. Hepinize Sanata Başla!’yı sürdürebilmem için yarattığınız heves ve coşku için çok teşekkür ederim.

Sanat dolu günlerde buluşmak dileğiyle…

Özgün Yılmazok

8 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""><abbr title=""><acronym title=""><b><blockquote cite=""><cite><code><del datetime=""><em><i><q cite=""><strike><strong> 

error: Icerik kopyalanamaz!