Blog

SANATA BAŞLA! ALTI YAŞINDA

Sevgili Sanata Başla! Takipçileri,

Bugün Sanata Başla! altıncı yaşını doldurup yedincisine başlıyor.

Altıncı yaş içinde Sanata Başla! büyük bir değişim geçirerek bir blogdan web sitesine dönüştü ve sanatabasla.com adresinden yayınlanmaya başladı. Bir blogu web sitesine çevirmek, tüm içeriği taşımak, tasarım üzerinde çalışmak tahmin ettiğimden çok daha uzun süre aldı. Ama sonucun tatmin edici olduğuna inanıyorum. Sanata Başla!’nın yeni görünümü ile kullanıcılarına daha etkili bir görsel ve daha işlevsel bir yapı sunduğunu umuyorum. Bu yeni web sitesi sayesinde artık kullanıcı olarak Sanata Başla!’yı takip etmeniz ve yeni yayınlardan haberdar olmanız da mümkün.

Yeni web sitesi sayesinde bir başka hedef daha gerçekleşti: Sanata Başla! “Start Art!” isimli İngilizce web sitesine kavuştu. Türkçe resim analizlerini birer birer İngilizce’ye çevirerek yayınlamaya başladığım Start Art! (henüz yavaş genişleyen içeriğine rağmen) Sanata Başla!’yı ikinci bir dilde takip etmek isteyenlere bir alternatif sunuyor.

Bu senenin bir başka yeniliği internet üzerinden sürdürdüğüm Canlı “Online” Atölyeler oldu. Ankara’da yaptığım atölyeleri internet üzerinden yayınlamak adına yola çıkıp sonradan daha kısa süreli ve etkili içeriğe sahip tematik atölyeler yapmakta karar kıldım. Kısa süreli bir girişim olsa da ilgilenen takipçilere faydalı bilgiler sunduğumu umuyorum. Bir süredir bu atölyelere devam edemesem de ileride yeniden, biraz daha farklı bir tasarımla Online Atölyeler’i devam ettirmeyi umuyorum.

Ankara’daki Resim Analizi Atölyelerimi ve değerli öğrencilerimi geride bırakıp taşınmış olmak son bir sene içinde beni aynı düzeni şu anda yaşadığım Göteborg’da da kurma yönünde heveslendirdi. Bu hevesle Göteborg Sanat Müzesi’nde (Göteborgs Konstmuseum) İngilizce Müze Turları düzenlemeye başladım. Mayıs ayı içinde dokuzuncusunu icra edeceğim Müze Turları sanata ilgi duyan Göteborglular’a müzedeki eserleri tanıtan bir yeni atölye niteliğinde. Müze Turları aynı zamanda benim için Ankara’daki atölyelerimi özlediğim anlarda özlemimi yatıştıran yegane etkinliklere dönüştü. Hedefim 2018 sonlanmadan Sanata Başla! resim analizi atölyelerini “Start Art Painting Analysis Workshops” adı altında İngilizce olarak Göteborg’da sunmaya başlamış olmak.

Yedinci yıla başlarken Sanata Başla!nın 250. resim analizini de bu ay içinde yayınlamış olduğumu duyurmaktan gurur duyuyorum. Artık eski sıklıkta resim analizlei yayınlayamasam da en azından her ay yeni bir eseri sizlerle buluşturmayı aksatmadan başarıyorum. Bu yıl içinde aldığım çok sayıda olumlu görüş, ve özellikle Sanata Başla!’nın web ortamındaki sayılı Türkçe sanat kaynaklarından biri haline geldiğine dair yorumlar beni çok mutlu etti. Dolayısıyla sitenin yayın akışını önümüzdeki yılda da aksatmadan yürütmeyi amaçlıyorum.

Son olarak da ufak bir müjde ile bu yazıyı sonlandırmak isterim. Önümüzdeki Ağustos ayı başında Ankara’da kısa bir Atölye ile yeniden Sanata Başla! takipçileri ile buluşmayı planlıyorum. Heyecanla beklediğim bu etkinliğin ayrıntılarını netleştiğinde sizlerle paylaşacağım.

Sanata Başla!’ya dair tüm yorumlarınızı, firkilerinizi ve sorularınızı lütfen bana iletmeye devam edin.

Sanatın hayatınıza yeni ve güzel bakış açıları getirmesi dileğiyle…

Özgün Yılmazok

4 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""><abbr title=""><acronym title=""><b><blockquote cite=""><cite><code><del datetime=""><em><i><q cite=""><strike><strong> 

error: Icerik kopyalanamaz!