Blog

BAŞLARKEN

Sanata İlgi Duyan Sevgili Takipçi,

Ben ne zaman resim yapmaya veya sanatla ilgilenmeye başladığımı hatırlamıyorum. ‘Kendimi bildim bileli’ denir ya, tam da öyle işte… Küçük bir çocukken bile evdeki kitapları, ansiklopedileri karıştırıp sanatla ilgili resimleri inceleyen, anlamaya çalışan biriydim ben. Zamanla bu ilgi daha derinleşti, kitaplardaki resimlere bakmanın yanısıra, elimden geldiğince okudum, araştırdım, incelediklerimi not aldım, elimdekileri arşivledim. Son birkaç yılda da bu yıllar boyunca gördüğüm, bildiğim eserleri sergilendikleri müzelerde, kiliselerde görme şansı elde ettim. Gezdiğim birçok müzede yaşadığım heyecanı, aldığım hazzı sözlerle ifade etmem mümkün değil sanırım.

Bu keyifli anlarımı, gördüklerimi döndüğümde çevremdekilerle paylaştığımda gördüm ki, çevremde birçok insan sanata karşı aslında hiç de boş değil. Fakat, sanata ilgi duymalarına, merak etmelerine rağmen geri plan bilgisi eksikliği sebebiyle gördüklerinin ne ifade ettiğini bilmiyorlar. Beğendiklerinin kendilerini neden etkilediğinin farkında değiller bazen; veya gördüklerinin ardında yatanları merak ediyorlar.

İşte bu noktada, bu blogu tasarlamamdaki temel amaç beliriyor. Özellikle resim heykel konularına ilgi duyan, farklı müzeler, sergiler gezmekten keyif alan ve bu konularla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isteyenlere biraz olsun yardımcı olmak istedim. Blogu oluşturma amacım sanata karşı ilgili fakat konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan bir kitleye hitap etmek. İnternette Türkçe kaynakların ne kadar sınırlı olduğunu da göz önüne alırsak ana dilinde bilgiye ulaşmak isteyenler için bu blogun bir “başlangıç noktası” olmasını umuyorum.

Amacım, sanatla ilgili bildiğim, gördüğüm, keyif aldığım her şeyi doğru biçimde paylaşmak. Sanata dair ufak da olsa ilgisi olan bir kitleye ulaşabilirsem ve onlara sanatı biraz daha sevdirebilir, onlara bir şeyler katabilirsem ne mutlu bana.

Blogda yayımlanacak eserleri en başta mümkün olduğu kadar popüler ve ilgi çekici olanlardan seçmeyi planlıyorum. Açıklamalar konusunda ise elimden geldiğince tarihi ve teknik bilgiden uzak duracağım. Çünkü, amacım sanatta deneyimli bir kitleye hitap etmek yerine sanata yeni başlamış veya fazladan bilgiye erişmeye çalışan bir kitleye ulaşmak. Bu hedef doğrultusunda da her eseri olabildiğince sade, düzenli, ve sadece temel noktaları açıklayacak şekilde basit bir yöntemle sunmaya gayret edeceğim. Resme ilk bakıldığında görünenlerden başlayarak resmin bütününü açıklamaya çalışacağım.

Resimlerde açıklananlar belirli etiketlerle etiketlendiği için birbirine benzer ögeler içeren resimleri, aynı şehirde/müzede yer alanları veya aynı akıma ait eserleri süzebilmek için bu etiketleri kullanabilirsiniz. Sayfanın sağ kenarında gizlenmiş menüde yer alan “Etiketler” başlığını bu amaca yönelik oluşturdum.

Siz takipçilerin katkısı benim için çok değerli. Okurken anlaşılmayan konuları, daha fazla bilgi isteğini, açıklamaların sadeliği/karmaşıklığını, bu blogda yer almasını istediğiniz eserleri, kısacası her türlü yorumunuzu bana bildirmeniz bu blogun gelişmesini sağlayacaktır.

Katkılarınız için şimdiden çok teşekkürler…

Umarım amacına hizmet eden bir blog çıkar ortaya.

Sevgiler

Özgün Yılmazok

2 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""><abbr title=""><acronym title=""><b><blockquote cite=""><cite><code><del datetime=""><em><i><q cite=""><strike><strong> 

error: Icerik kopyalanamaz!